Handicappede Børn i Tanzania
Hvert center tager sig af cirka 10 børn og drives med varme, viljestyrke og et stærkt fællesskab. Personalet består oftest af to lokale kvinder – ofte mødre til nogle af børnene – som brænder for at give dem en tryg og stimulerende hverdag. Derudover samarbejder centrene med en lokal ergoterapeut, som besøger dem på skift og vejleder i nye træningsøvelser, teknikker og aktiviteter, der kan styrke børnenes udvikling.
Organisationen bag centrene blev grundlagt i 2006 og har i dag kontakt med over 100 børn i området. Du bliver tilknyttet 1-2 centre og får et tæt kendskab til børnenes forskellige behov og personligheder – fra børn med lettere udviklingsvanskeligheder til dem med mere omfattende fysiske udfordringer.
Uanset baggrund er dette et projekt for dig, der har tålmodighed, empati og lyst til at engagere dig i børns liv på en nærværende og meningsfuld måde.
Ergo- og fysioterapi
Hvis du læser til ergoterapeut eller fysioterapeut – eller allerede er uddannet – er dette projekt oplagt for dig. Det giver ikke kun mulighed for at anvende din faglige viden i praksis, men også for at arbejde i en virkelighed, hvor ressourcer er knappe, og dit bidrag derfor virkelig gør en forskel. Siden 2012 har vi med stor succes haft praktikanter tilknyttet projektet, og det har vist sig både berigende for børnene og utrolig lærerigt for de studerende.