Daginstitution og skole i Mexico (0-6 år)

2(1)
I hjertet af Mexico, midt i byen San Miguel de Allende, kan du engagere dig i hverdagen på en daginstitution og før-skole, for nogle af byens mest sårbare familier. Mange af børnene bliver opdraget alene af deres mødre, som enten er flygtet fra voldelige forhold, er blevet forladt eller lever i fattigdom.

En stor del af disse mødre arbejder som rengøringshjælp for udenlandske familier og har derfor ikke mulighed for selv at tage sig af deres børn i dagtimerne.

Institutionens mål er at tilbyde et trygt og kærligt sted, hvor børn bliver passet og undervist i et stimulerende miljø. Her kan forældrene aflevere deres børn med ro i sindet, velvidende at de er i gode hænder – de får nærende måltider, føler sig trygge og bliver mødt med respekt og omsorg.

Når det kan lade sig gøre, bidrager mødrene med en times hjælp dagligt som en del af fællesskabet. Det skaber ejerskab og ansvarsfølelse, og det styrker det netværk, der er vokset frem omkring stedet. Siden daginstitutionen blev grundlagt i år 2000, har den udviklet sig til mere end bare et sted, hvor børn bliver passet. Det er blevet et samlingspunkt for mødrene, som har skabt stærke bånd, delt erfaringer og fundet støtte i hinanden.

I dag modtager over 100 børn i alderen 2 måneder til 6 år omsorg og undervisning her. Som deltager bliver du en del af et meningsfuldt fællesskab, hvor du både får indsigt i lokal kultur og bidrager til børns udvikling og tryghed.

IMG_6890